Vprašanje:
Odgovor:
Vsekakor svoj zahtevek navedite v postopku zapuščinskega postopka.
Zapustnikovi potomci in posvojenci ter njihovi potomci, ki so živeli skupaj z zapustnikom in mu s svojim delom, zaslužkom ali kako drugače pomagali pri pridobivanju, imajo pravico zahtevati, da se jim iz zapustnikovega premoženja izloči del, ki ustreza njihovemu prispevku k povečanju ali ohranitvi vrednosti zapustnikovega premoženja.
V vsakem primeru zapustnikovi upniki lahko zahtevajo v treh mesecih od uvedbe dedovanja, da se zapuščina loči od dedičevega premoženja. V tem primeru dedič ne more razpolagati s stvarmi in pravicami iz zapuščine; prav tako se njegovi upniki ne morejo iz njih poplačati, dokler se ne poplačajo upniki, ki so zahtevali ločitev.
Zapustnikovi upniki, ki so zahtevali tako ločitev, lahko zahtevajo plačilo svojih terjatev samo iz zapuščinskega premoženja.
Dodatno je vsak dedič odgovoren za zapustnikove dolgove do višine vrednosti podedovanega premoženja. Če je več dedičev, so ti nerazdelno odgovorni za zapustnikove dolgove, in sicer vsak do višine vrednosti svojega dednega deleža, ne glede na to, ali je delitev dediščine že izvršena ali ne. Med dediči se delijo dolgovi v sorazmerju z njihovimi dednimi deleži, če ni v oporoki drugače določeno.
Polovico navedenega dolga lahko, v kolikor zadeva ne bi bila rešena v zapuščinskem postopku, terjate od sestre, kot dedinje.
Več informacij najdete spodaj:
Informiran.si - Kaj pri dedovanju pomeni nujni delež?
Informiran.si - Kako poteka dedovanje, če ni oporoke?
Informiran.si - Odgovori na pogosta vprašanja o dedovanju.
Brezplačni e-Priročnik - Najpomembnejše informacije o dedovanju