Vprašanje:
Odgovor:
Glede zastaranja preživnine je potrebno vedeti, da zastaranje ne teče:
- med zakoncema;
- med starši in otroki, dokler traja roditeljska pravica;
- med varovancem in njegovim skrbnikom in tudi med skrbstvenim organom, dokler traja skrbništvo in dokler niso dani računi;
- med osebama, ki živita v zunajzakonski skupnosti.
Terjatve občasnih dajatev, ki dospevajo letno ali v določenih krajših časovnih presledkih (občasne terjatve), zastarajo v treh letih od zapadlosti vsake posamezne dajatve, bodisi da gre za stranske občasne terjatve, kot je terjatev obresti, ali pa za takšne občasne terjatve, s katerimi se črpa sama pravica, kot je terjatev preživljanja.
Zastaranje se pretrga z vložitvijo tožbe in z vsakim drugim upnikovim dejanjem zoper dolžnika pred sodiščem ali drugim pristojnim organom, da bi se ugotovila, zavarovala ali izterjala terjatev. Po pretrganju začne zastaranje znova teči in se čas, ki je pretekel pred pretrganjem, ne šteje v zastaralni rok, ki ga določa zakon.
To pomeni, da zastaranje med časom, ko teče postopek izvršbe ne teče. V kolikor se izvršilni postopek ustavi, prične po končanju postopka zastaranje teči znova od začetka.
Za konkreten odgovor glede zastaranja je tako potreben pregled vaše dokumentacije. Terjatve, ki so bile ugotovljene s pravnomočno sodno odločbo ali z odločbo drugega pristojnega organa ali s poravnavo pred sodiščem ali drugim pristojnim organom zastarajo v desetih letih, tudi tiste, za katere zakon sicer določa krajši zastaralni rok.
Več informacij najdete spodaj:
Informiran.si - Kdaj zastara dolg (račun, položnica,...)?
Informiran.si - Kako podati ugovor zoper sklep o izvršbi?