Vprašanje:
Odgovor:
Zakon o izvršbi in zavarovanju v 128. členu določa, da se določbe tega zakona, ki urejajo izvršbo na plačo, smiselno uporabljajo tudi za izvršbo na pokojnino, nadomestilo plače, prejemke iz naslova začasne brezposelnosti in druge stalne denarne prejemke, če zakon ne določa drugače.
Na podlage tega se pokojnina rubi do zneska 76 % minimalne plače (ta znesek trenutno znaša 601,69 EUR), če dolžnik preživlja družinskega člana ali drugo osebo, ki jo mora preživljati po zakonu, pa tudi znesek v višini prejemka, določenega za osebo, ki jo preživlja dolžnik, po merilih, ki jih določa zakon, ki ureja socialno varstvene prejemke, za dodelitev denarne socialne pomoči.
V kolikor gre za izvršbo preživnine se pokojnina rubi do zneska 50 % minimalne plače (ta znesek trenutno znaša 402,43 EUR), če dolžnik preživlja družinskega člana ali drugo osebo, ki jo mora preživljati po zakonu, pa tudi znesek v višini prejemka, določenega za osebo, ki jo preživlja dolžnik, po merilih, ki jih določa zakon, ki ureja socialno varstvene prejemke, za dodelitev denarne socialne pomoči.
Glede na to, da zakon za letni dodatek za upokojence ne predpisuje omejitev, niti v 101. členu ne določa, da bi bil letni dodatek izvzet iz izvršbe, je letni dodatek za upokojence rubljiv prejemek.
Več o tem lahko preberete spodaj:
Informiran.si - Nekaj koristnih nasvetov, kaj storiti, ko smo prezadolženi
Informiran.si - Kako se izogniti hudim posledicam, ki jih lahko prinese izvršba?
Informiran.si - Katere so glavne spremembe, ki jih prinaša novela Zakona o izvršbi in zavarovanju (ZIZ-J)?