Vprašanje:
Viška ur mi delodajalec noče izplačati, me pa tudi pušča doma (koriščenje ur), kadar mu paše. Je to zakonsko dovoljeno?
Odgovor:
Za presojo ali prihaja do kršitev, bi morali vsekakor vedeti več o zadevi.
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa, da delavcu za opravljeno nadurno delo pripada plačilo v obliki dodatka za nadurno delo.
Načeloma ZDR-1 ne določa možnosti "kompenzacije" nadur z običajnimi urami, je pa le ta možna, v skladu z dogovorom med strankama. Pri tem je delodajalec dolžan izplačati (kljub temu da je šlo za kompenzacijo z rednimi urami) dodatek za nadurno delo za te nadure.
ZDR-1 ne določa možnosti "koriščenja nadur", niti te možnosti ne prepoveduje. To pa pomeni, da delodajalec nima pravne podlage, da bi vam enostransko odredil, kdaj morate koristiti proste dni, niti vi nimate pravice tega določiti sami, brez soglasja delodajalca. Takšno koriščenje se dogovarja v skladu z dogovorom obeh strank.




