Vprašanje:

Viška ur mi delodajalec noče izplačati, me pa tudi pušča doma (koriščenje ur), kadar mu paše. Je to zakonsko dovoljeno?

 

Odgovor:

Za presojo ali prihaja do kršitev, bi morali vsekakor vedeti več o zadevi.

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa, da delavcu za opravljeno nadurno delo pripada plačilo v obliki dodatka za nadurno delo.

Načeloma ZDR-1 ne določa možnosti "kompenzacije" nadur z običajnimi urami, je pa le ta možna, v skladu z dogovorom med strankama. Pri tem je delodajalec dolžan izplačati (kljub temu da je šlo za kompenzacijo z rednimi urami) dodatek za nadurno delo za te nadure.

ZDR-1 ne določa možnosti "koriščenja nadur", niti te možnosti ne prepoveduje. To pa pomeni, da delodajalec nima pravne podlage, da bi vam enostransko odredil, kdaj morate koristiti proste dni, niti vi nimate pravice tega določiti sami, brez soglasja delodajalca. Takšno koriščenje se dogovarja v skladu z dogovorom obeh strank.

MojMaliPravnik
Brezplačni pravni odgovor

POZOR: Navedene informacije ne predstavljajo ali nadomeščajo konkretnega pravnega nasveta in so zgolj informativni pripomoček, glede katerega ponudnik ne jamči odškodninsko ali kako drugače. Odgovor je pripravljen na podlagi omejenih informacij in omejenega razumevanja in seznanjenosti s konkretno zadevo, okoliščinami in dejstvi, ki lahko vplivajo in so lahko pomembni za posamezno zadevo, ter glede na takrat veljavno zakonodajo. Zato ga ne gre jemati kot nadomestek konkretnega pravnega nasveta v konkretni pravni zadevi. V primeru potrebe po pravnem nasvetu, je potreben podrobnejši pregled zadeve s strani pravnika. V ta namen pa lahko uporabite tudi možnost Individualnega pravnega nasveta.

Pomagali smo že mnogim...:

 


Všečkaj MojMaliPravnik.net na Facebook-u in spremljaj najnovejše objavljene nasvete, ter ugodnosti in popuste za naše Facebook fane...

Všečkaj MojMaliPravnik.net na Facebook-u!