Vprašanje:
Odgovor:
Glede na to, da ne navajate ali ste zaposleni v zasebnem ali javnem sektorju, ter ali za Vas velja kakšna kolektivna pogodba, Vam lahko podamo zgolj odgovor na podlagi določil Zakona o delovnih razmerjih.
Pri tem je potrebno opozoriti, da za javne uslužbence veljajo drugačni kriteriji za odmero dopusta, drugačne kriterije pa določajo tudi posamezne kolektivne pogodbe.
Po določilih Zakona o delovnih razmerjih pripadajo delavcu minimalno 4 tedni dopusta. V kolikor gre za 5-dnevni tedenski delavnik, to pomeni minimalno 20 dni dopusta (v kolikor gre za 6 dnevni delovnik, to pomeni 24 dni dopusta, itd.).
Starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60-odstotno telesno okvaro in delavec, ki neguje in varuje otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke, ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.
Daljši dopust pripada nočnim delavcem. Dodatnih 7 dni dopusta pripada tudi delavcu, ki je mlajši od 18 let.
Dodatno ima delavec pravico do enega dodatnega dneva letnega dopusta za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let starosti.
Delovna doba po Zakonu o delovnih razmerjih tako ne vpliva na količino odmerjenega dopusta.
Po kriterijih, ki jih navajate in ob predpostavki, da sta oba otroka mlajša od 15 let, polni letni dopust za Vas znaša 22 dni.
Delavec, ki sklene delovno razmerje ali mu preneha delovno razmerje med koledarskim letom in ima v posameznem koledarskem letu obdobje zaposlitve krajše od enega leta, ima pravico do 1/12 letnega dopusta za vsak mesec zaposlitve.
Glede na to, da Vaša zaposlitev v letu (predvidevamo, da ste zaposleni samo v letošnjem letu) 2016 znaša 3,5 meseca, Vam tako pripada 3/12 letnega dopusta, torej 7 dni (pri izračunavanju sorazmernega dela letnega dopusta se najmanj polovica dneva zaokroži na cel dan letnega dopusta).
Prav tako ste upravičeni do sorazmernega dela regresa (1/12 za vsak dopolnjen mesec dela v koledarskem letu).
Ta sorazmerni del regresa se zmanjša še zaradi zaposlitve s krajšim delovnim časom.
Ker imate sklenjeno pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom, imate skladno s tem pravico tudi do regresa sorazmerno delovnemu času, za katerega ste sklenili pogodbo o zaposlitvi.
Za odmero polnega regresa se krajši delovni čas ne upošteva le, ko gre za krajši delovni čas po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisih o zdravstvenem zavarovanju ali predpisih o starševskem dopustu.
Več informacij o tem boste našli na spodnjih povezavah:
Informiran.si - Odgovori na najpogostejša vprašanja o regresu
Informiran.si - Koliko dopusta pripada delavcu, kako se določi in kako izrabi