Vprašanje:
Odgovor:
48. člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih določa, da pravica do nadomestilo plače, ki izhaja iz zavarovanja za starševsko varstvo po tem zakonu in vključuje materinsko nadomestilo, očetovsko nadomestilo in starševsko nadomestilo, preneha, če Inšpekcija nadzora delovnih razmerij v okviru Inšpektorata Republike Slovenije za delo ugotovi, da oseba v času izrabe dopusta dela po pogodbi o zaposlitvi ali opravlja samostojno dejavnost.
Pravica do nadomestila preneha tudi, če oseba začne delati po pogodbi o zaposlitvi ali začne opravljati samostojno dejavnost.
Med starševskim dopustom se tako lahko opravlja osebno dopolnilno delo na podlagi vrednotnic, popoldanska dejavnost kot s.p. oz. delo prek avtorske ali druge civilne pogodbe (pod pogojem, da takšno delo nima elementov delovnega razmerja).
e-obrazec - Podjemna pogodba
Kar se tiče dežurstva, ki bi potrebno preveriti, ali gre v tem primeru za nočno oz. nadurno delo. Zakon o delovnih razmerjih določa, da delodajalec ne sme naložiti dela preko polnega delovnega časa delavcu, ki dela krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali drugimi predpisi.
Delavcu, ki neguje otroka, starega do treh let, ter enemu od delavcev – staršev, ki neguje in varuje otroka, mlajšega od sedem let ali hudo bolnega otroka ali otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke, in ki živi sam z otrokom, se sme naložiti, da opravlja nadurno delo ali delo ponoči, se lahko naloži opravljanje nadurnega dela ali dela ponoči samo z njegovim predhodnim pisnim soglasjem.
e-obrazec - Soglasje delavca za nočno in/ali nadurno delo
Več informacij najdete spodaj:
Informiran.si - Elementi delovnega razmerja
Informiran.si - Kaj je podjemna pogodba in čemu je namenjena?
Informiran.si - Kdo in kdaj lahko opravlja nadurno delo?
