Vprašanje:
Odgovor:
Za konkreten odgovor bi bilo potrebno zadevo preveriti bolj natančno.
Vsekakor predvidevamo, da ne gre za potek pogodbe o zaposlitvi, ki je sklenjena za določen čas, ampak gre za prekinitev, torej odpoved pogodbe o zaposlitvi. V primeru poteka pogodbe o zaposlitvi za določen čas, na žalost niste zaščiteni.
Glede varstva pred odpovedjo 115. člen Zakona o delovnih razmerjih določa, da delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi delavki v času nosečnosti ter delavki, ki doji otroka do enega leta starosti, in staršem, v času, ko izrabljajo starševski dopust v strnjenem nizu v obliki polne odsotnosti z dela in še en mesec po izrabi tega dopusta.
Delodajalec ne sme opraviti niti nobenega ravnanja, ki je sicer potrebno za odpoved pogodbe o zaposlitvi oziroma za zaposlitev novega delavca. Delavcem v v tem času tako ne more prenehati delovno razmerje zaradi odpovedi delodajalca.
Če delodajalec ob izreku odpovedi oziroma v času odpovednega roka ne ve za nosečnost delavke, velja posebno pravno varstvo pred odpovedjo, če delavka takoj oziroma v primeru ovir, ki niso nastale po njeni krivdi, takoj po njihovemu prenehanju, vendar ne po izteku odpovednega roka, obvesti delodajalca o svoji nosečnosti, kar dokazuje s predložitvijo zdravniškega potrdila.
Ne glede na to varstvo, pa delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi in delavcu lahko preneha delovno razmerje, po predhodnem soglasju inšpektorja za delo, če so podani razlogi za izredno odpoved ali zaradi uvedbe postopka za prenehanje delodajalca.
V kolikor menite, da je šlo za nezakonito prekinitev delovnega razmerja lahko v roku 30 dni od dneva vročitve oziroma od dneva, ko ste zvedeli za kršitev pravice, pred pristojnim delovnim sodiščem vložite tožbo za ugotovitev nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
Več informacij najdete spodaj:
Informiran.si - Podrobnosti o pogodbi o zaposlitvi za določen čas, ki jih morda ne poznate, a so zelo pomembne
Informiran.si - Kako delodajalec poda redno odpoved pogodbe o zaposlitvi?
Informiran.si - Kdaj in v kolikšnem znesku je delavec upravičen do odpravnine?