Vprašanje:
Odgovor:
Predvidevamo, da se vaše vprašanje nanaša na potek in morebitno podaljšanje delovnega razmerja.
115. člen Zakona o delovnih razmerjih opredeljuje, da delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi delavki v času nosečnosti ter delavki, ki doji otroka do enega leta starosti, in staršem, v času, ko izrabljajo starševski dopust v strnjenem nizu v obliki polne odsotnosti z dela in še en mesec po izrabi tega dopusta. V tem času delodajalec ne sme opraviti nobenega ravnanja, ki je sicer potrebno za odpoved pogodbe o zaposlitvi oziroma za zaposlitev novega delavca. Tem delavcem tako ne more prenehati delovno razmerje zaradi odpovedi delodajalca.
Če delodajalec ob izreku odpovedi oziroma v času odpovednega roka ne ve za nosečnost delavke, velja posebno pravno varstvo pred odpovedjo, če delavka takoj oziroma v primeru ovir, ki niso nastale po njeni krivdi, takoj po njihovemu prenehanju, vendar ne po izteku odpovednega roka, obvesti delodajalca o svoji nosečnosti, kar dokazuje s predložitvijo zdravniškega potrdila.
Ne glede na določbe tega člena pa delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi in delavcu lahko preneha delovno razmerje, po predhodnem soglasju inšpektorja za delo, če so podani razlogi za izredno odpoved ali zaradi uvedbe postopka za prenehanje delodajalca.
Opredelitev varstva po 115. členu se nanaša na odpoved pogodbe o zaposlitvi. Torej na prekinitev pogodbe o zaposlitvi. Delodajalec vam tako ne more redno odpovedati trenutne pogodbe o zaposlitvi, ni pa v nobenem primeru zaradi vaše nosečnosti zavezan z vami skleniti novo pogodbo, za določen ali za nedoločen čas.
Vam pa, v kolikor ne velja izjema, ob morebitnem poteku delovnega razmerja, pripada odpravnina.
Več informacij najdete spodaj:
Informiran.si - Podrobnosti o pogodbi o zaposlitvi za določen čas, ki jih morda ne poznate, a so zelo pomembne
Informiran.si - Kolikokrat lahko delodajalec podaljša pogodbo?
Informiran.si - Kdaj in v kolikšnem znesku je delavec upravičen do odpravnine?
